Blog

Začínáme podnikat ve službách – díl 1. – „Ach ty papíry“

Před časem jsem napsal článek o tom, na co je vše myslet před otevřením salónu. Určitě bych jej doručil přečíst, jsou v něm pěkné tipy na co se zaměřit, když budete svůj záměr plánovat.

V nové sérii se chceme podívat na víc praktické věci, které Vám můžou pomoci s rozběhem podnikání. Po té, co se definitivně rozhodnete naplnit svůj sen, je třeba začít administrativou. Je jí relativně hodně, ale i díky krizi se výrazně zrychlila digitalizace státní správy, a mnoho dokumentů můžete vyřídit online, stačí se podívat na portál státní správy. Určitě bych doporučil požádat o občanský průkaz s čipem a pořídit čtečku karet, která Vám umožní z pohodlí domova ověřit identitu (druhá strana potřebuje vědět, že jste to ty) – např. AKASA AK-CR-03BKV2 (eObčanka) od Alzy.
Pro provoz kadeřnictví musíte mít živnostenské oprávnění v oboru „Holičství, kadeřnictví“. Jedná se o živnost řemeslnou, která vyžaduje prokázání kvalifikace spočívající např. v dosažení středního nebo vyššího vzdělání v oboru nebo vykonání alespoň 6leté praxe. V případě, že touto kvalifikací nedisponujete, můžete využít možnosti ustanovit tzv. odpovědného zástupce, který takovou kvalifikaci bude splňovat.

Po získání živnostenského oprávnění se musíte přihlásit jako plátce daně z příjmu na finančním úřadě a k odvodům sociálního a zdravotního pojištění na správě sociálního zabezpečení, resp. zdravotní pojišťovně.

A co DPH? Víte, že nově je DPH na kadeřnické služby jen 10%? Registrace jako plátce DPH je na druhou stranu dobrovolná, k tomu se povinně přihlašovat nemusíte. Nicméně se dá předpokládat, že se plátcem DPH v průběhu podnikání stanete. Pro jednoduchost platí, že bude-li Váš obrat přesahovat 80,000 Kč měsíčně, po 12 měsících Vás registrace k DPH nemine. Ale nebojte, při zavedení plošného EET to čeká většinu salónů, dá se čekat zdražení služby pro koncového zákazníka, takže nebudete za stejnou cenu platit část peněz do státní pokladny.

Příště se podíváme na nájemní smlouvy a vše spojené se zařízením a pronájmem prostoru.

myFox je skvělá aplikace, která se opravdu vyplatí, vyzkoušejte si ho zcela bez závazků a zdarma!