10 nejdůležitější informací o zavedení EET pro služby na jaře 2020

Novela zákona o EET, která zavádí povinnost evidence tržeb pro všechny podnikatele ve službách je realitou. Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb byl definitivně přijat Poslaneckou sněmovnou dne 13. 9. 2019.

Termín zavedení EET je definitivně stanovený na 1. 5. 2020. Od tohoto data se tedy EET bude týkat i všech provozovatelů beauty služeb – kadeřnic, nehtařek, kosmetiček, masérů apod. Uživatelé systému myFox mohou být v klidu, EET pokladna je jeho součástí.

Elektronická evidence tržeb pro salony a služby (3. a 4. vlna EET):

1) Od kdy bude EET pro kosmetické, kadeřnické a obdobné služby platit?

Finální hlasování o novele zákona proběhlo 13.9. 2019, kdy bylo Sněmovnou přehlasované veto Senátu. Zákon je tedy definitivně přijatý. Termín zavedení EET je zákonem stanovený na 1. 5. 2020.

2) Je možné se EET nějak vyhnout?

V beauty službách a salonech ne pokud přijímáte hotovost. V zákoně jsou přesně vyjmenované obory, které mají z EET výjimku, jako například prodej kaprů. Jedná se ale jen o několik málo okrajových činností. EET pokladny mají obvykle funkci na tisk dokladu mimo EET, její použití je ale na odpovědnosti toho, kdo doklad vystavuje (legálně například při zaškolování k používání pokladny). Nově je také zavedený tzv. zvláštní režim evidence tržeb, viz. další otázka.

3) Co znamená zvláštní režim evidence tržeb? Má smysl o něm uvažovat?

Zvláštním režim evidence tržeb umožňuje vydávat účtenky z předtištěného bloku, který si musí podnikatel vyzvednou na finančním úřadu. Jednou za čtvrt roku je pak povinnost zaslat na FÚ speciální formulář s údaji o výši tržeb a počtu vydaných a případně stornovaných účtenek. Zvláštní režim je možný pouze do limitu hrubých příjmů 600.000 Kč za rok pro subjekty s maximálně 2 zaměstnanci, které zároveň nejsou plátcem DPH.
Podle našeho názoru je zvláštní režim administrativně natolik komplikovaný, že o něm smysl uvažovat nemá. Po zavedení EET bude muset každý skutečně nějaké doklady a příjmy vykazovat a je mnohem efektivnější k tomu použít pokladnu, která doklad vystaví za 3 vteřiny. Vypisovat předtištěné formuláře z FÚ a někam je pravidelně odesílat je zbytečná a časově náročná činnost.

4) Jak zavést EET v salonu, kde nás pracuje několik – každý na své IČO?

Evidovat tržby bude muset každý za sebe, doporučujeme vybrat systém jako je myFox, který umí snadno přepínat více subjektů. Bude vám pak stačit jedno zařízení, například tablet nebo notebook a jedna tiskárna účtenek. Sdílet pak můžete i svůj pracovní kalendář a objednávkový formulář pro online rezervace. Druhou možností je použít myFox appku každý ve svém mobilu a společnou mít jen tiskárnu.

5) Musím se po zavedení EET stát také plátcem DPH?

Ne, podmínky ohledně placení DPH se nemění. Plátcem DPH se povinně stanete, pokud váš obrat překročí 1 milion Kč za 12 nebo méně kalendářních měsíců následujících po sobě.

6) Je od státu nějaká kompenzace nákladů s nákupem EET pokladny do salonu?

Ano, stát dává podnikatelům možnost určité kompenzace nákladů vynaložených na zavedení EET. Za rok ve kterém zaevidujete první tržbu v rámci EET můžete uplatnit jednorázovou mimořádnou slevu na dani ve výši 5000 Kč. O tuto částku si můžete snížit vypočítanou daň z příjmu.

7) Co když nemám v salonu internet?

Internet je se zavedením EET v podstatě nutnost. V oblastech, kde technicky nelze připojení k internetu zajistit, můžete požádat Finanční správu o výjimku, tedy vedení tržeb ve zjednodušeném režimu. Znamená to off-line evidování tržeb a nutnost 1× týdně se s pokladnou někde k internetu připojit, aby došlo k odeslání zaevidovaných tržeb. Řešením pro někoho může také být zvláštní režim evidence tržeb, viz bod 3.

8) Je EET pokladna “velký bratr” díky kterému uvidí stát jaké služby komu a za kolik dělám?

Ne, do systému Finanční správy se odesílá pouze celková výše přijaté částky. Neodesílají se ani jednotlivé položky, ani údaje zákazníka.

9) Existuje nějaká šance, že se EET brzy opět zruší?

Téměř jistě ne. Zrušení (resp. odložení) 3. a 4. vlny EET Ústavním soudem se už nebude opakovat, novela zahrnula všechny výhrady, které k zákonu Ústavní soud měl. Některé strany chtějí v případě volebního vítězství EET zrušit, musely by ale získat sami nadpoloviční většinu, což se ani v dlouhodobějším pohledu nezdá reálné. A při vládnutí v koalici bude jistě mnoho jiných aktuálních priorit. Legislativní proces se zrušením tak zásadního zákona, který se týká obrovského množství podnikatelů by byl časově také velmi zdlouhavý a určitě by trval v řádu let. Celoevropský trend je navíc ten, že se EET v různých podobách zavádí i jinde.

10) Jaké je nejlepší EET řešení pro salony? Co budu potřebovat a kolik to stojí?

Nejlepší je brát EET jako příležitost a impulz k zavedení užitečného systému, který pomůže s chodem salonu. Nepořizujte si tedy pouze jednoúčelovou EET pokladnu, která žádný přínos pro váš provoz nemá, ale pořiďte si komplexní systém myFox, který vám ušetří mnoho času a zlepší služby poskytované klientům. Co vše umí, je popsáno zde
Tím, že myFox obsahuje kartotéku a umí odesílat SMS připomínky, umí to samé také s účtenkami. Při placení se zákazníka zeptáte, zda chce účtenku poslat SMSkou, emailem nebo vytisknout a většina zákazníků zvolí elektronickou formu účtenky. Ušetříte si starosti se zbytečným tiskem. MyFox můžete provozovat na notebooku nebo tabletu v salonu. Můžete ho mít ale také jako appku ve svém mobilním telefonu a pro splnění EET si jen dokoupit bezdrátovou tiskárnu.

Vzorové ceny:

  • myFox 1 uživatel cena 575 Kč měsíčně při roční platbě, celý myFox ceník zde
  • myFox appku můžete provozovat na iPhonu nebo iPadu, pokud máte, nic dalšího nepotřebujete

Doporučené zařízení:

  • pokud NEMÁTE wifi: iPad 32GB s datovou SIM, cena 11990 Kč
  • pokud MÁTE wifi: iPad 32GB WiFi, cena 7990 Kč


Popis
 

myFox je skvělá aplikace, která se opravdu vyplatí, vyzkoušejte si ho zcela bez závazků a zdarma!